GÖZLEMCİLER: Charter firmasının federal bağış programını dolandırdığından şüpheleniliyor

Source: Chicago Sun-Times

Chicago Sun-Times’ın elde ettiği mahkeme kayıtlarına göre, Chicago’da, insanların verdiği vergilerle finanse edilen dört okulu işleten, prestijli bir ‘charter’ okulu firması, 5 milyon dolardan fazla federal burs parasını, charter okullarından alarak kendi üyelerine aktarmaktan şüpheleniliyor.

Illinois Meclis Başkanı Michael Madigan’ın da içinde bulunduğu, güçlü bir destekçi ağı kurmuş olan Des Plaines merkezli Concept Okulları hakkında devam eden soruşturmada henüz bir iddianame sunulmamıştır.

Emniyet yetkililerinin verdiği, yeni elde edilen mahkeme belgelerine göre; şirketin kendisi, müteahhit firmaları ve özel olarak işletilen, vergilerle finanse edilen, ABD’nin Orta batı kısmına yayılmış “birçok” charter okulları, “federal programı dolandırmaya yönelik bir entrikanın içindeler”.

ABD’li bir Eğitim Bakanlığı’nın müfettişi, geçen sene, Chicago’da bir yargıca, arama izni onayı için yazdığı yazıda: “Bu suiistimal ‘en az 2007ye kadar’ geçmişe dayanmakta ve içeriğinde, düşük gelirli öğrencilerin olduğu okullara internet erişimi sağlayan bir programı yatıyor. ” dedi.

Soruşturmayı yürüten Cleveland FBI ofisinin sözcüsü “soruşturma hala devam ettiği” için yorum yapmayı reddetti.

Concept yetkilileri de bir sözcü aracılığıyla yorum yapmayacaklarını belirttiler.

Concept’in Illinois ve başka beş eyalette 30 tane okulu var. Bunun içine, toplam 2200 öğrencinin bulunduğu, Chicago Devlet Okulları tarafından finanse edilen, dört kampüs de dahil. Chicago Devlet Okulları, belirli özel okullara devletten finansman sağlamaya yönelik okul-seçme yasaları altında, bu okulları finanse edebiliyor.

Sun-Times, geçen seneki raporunda: “Haziran 2014’te, FBI, Concept’in kuzeybatı banliyö genel merkezine, ayrıca Illinois, Indiana ve Ohio’da başka 18 konuma daha baskın yaptı. Bu baskınlarda, Concept’in üst düzey görevlileri hakkında ve şirketin federal “E-Rate” programına katılımı ile ilgili kayıtlar ele geçirildi.” yazdı. O zamanlar, yetkililer, sadece bir “beyaz yaka suç olayını” araştırdıklarını söylemişlerdi.

Yeni elde edilen bir arama emrinin uygulanmaya konması sonucunda, müfettişlerin şüphelerinin ilk teyitleri ortaya seriyor: Concept, E-Rate programlarının “adil ve açık fiyat teklifi” kurallarını ihlal etmiş. Belgeler, daha önceden inceleme altına alınmış olan Concept yönetici ve müteahhitlerini de tespit ediyor.

Mahkeme kayıtları, Concept Başkanı Sedat Duman’ın, okullar için, E-Rate onay formları imzaladığını gösteriyor. Ayrıca kayıtlara göre, Ohio’da bilgisayar danışmanı olan Stephen Draviam’ın araştırmacılara dediği; Concept okulları tarafından, bağışlardan finanse edilecek ve yazılı bir teklife gerek olmayan bir iş için seçildiğidir.

Mahkeme kayıtlarına göre, Concept’in bilişim kurulu başkanı olarak geçen Hüseyin “Sahne” Ülker, Draviam’ın şirketi ile işleyen ve E-Rate fonlarını Ülker’e “bağlı şirketler” olmak için kurulmuş üç işletmeye veren “bir fatura sistemi kurmuştur”.

Arama emri beyannamesini veren, Federal Eğitim Bakanlığı’nın genel müfettişlik ofisinden, özel ajan Geoffrey Wood’ın yazdığına göre “20.000 dolarlık bir havale, Türkiye’de bir Bank Asya hesabına yatırılmadan” önce, Ülker, bu üç şirketten birinin banka hesabına para yatırıyormuş.

1999’da Türk göçmenler tarafından kurulmuş olan Concept’in, şu anda Pensilvanya’da yaşayan ve ülkesinin lideriyle arası açıldığından beri kendi memleketinde aranan, etkili Müslüman vaiz, Fethullah Gülen ile bağları bulunmaktadır.

Türk haber bültenlerine göre, Bank Asya, Gülen’in takipçileri tarafından kurulmuştur ve Ülker’in parayı transfer ettiği iddia edildiği Aralık 2008 döneminde, banka, bu takipçilerin yönetimindeymiş.

Kayıtlar; federal ajanların, geçen sene Ülker’in Schaumburg’daki dairesini bastığını gösteriyor. Kendisi artık orda yaşamıyor ve artık ismi, Concept’in son zamanlarda çıkan ücret bordrosunda yer almıyor.

Draviam, araştırmacılarla işbirliği yaptığını doğruladı ama daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Federaller, Concept’in Draviam ile 2009’da bağlarını kestiğini ve onun yerine, charter operatörleriyle kapsamlı bağları olan satıcıları koyduğunu belirtiyor. Bu charter firması, Wood’un, “bağlantılı kuruluşlar” olarak adlandırdığı firmalara, 5 milyon dolardan fazla ödedi.

Wood: “Concept, bağlantılı satıcılara iş vererek, E-Rate programından gelen paranın büyük bir bölümünü, charter okullarından ve E-Rate programından uzağa yönlendirebiliyor ve o belirli başlı satıcıları zenginleştirebiliyordu. ” diye yazdı.

Bu durumdan en çok yararlanan şirket, mahkeme kayıtlarına göre, E-Rate fonundan 2.8 milyon dolardan fazla para almış olan Core Grup A.Ş.. Federallerin dediğine göre, bir dönemde, Core Grup, işinin %92’den fazlası için Concept’e bel bağlıyordu.

Ajanlar, Core Grup’un Mount Prospect’teki ofislerini ve şirket sahibi Ertuğrul Gürbüz’ün Elk Grove köyündeki evini bastı. Ertuğrul Gürbüz’ün avukatı Patrick Cotter yorum yapmayı reddetti.

Yetkililikler, mahkeme kayıtlarında; geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, charter okullarının, E-Rate danışmanı olarak Concept’in eski yöneticisi Özgür Balsoy’u işe aldığını söylediler.

Balsoy’un, Sun-Times’a söylediği; Concept’in, bağış programının getirdiği “tüm koşullarını takip ettiğidir”. Balsoy’un Mount Prospect’teki evine olduğu gibi, Eğitim için İleri Çözümler şirketinin Schaumburg ofislerine de FBI tarafından baskın düzenlendi.

Balsoy : “Bizden istedikleri tüm belgeleri onlara sunduk. Tatmin oldular mı bilmiyorum. ” dedi.

Balsoy, yakın zamanlarda Ülker’den haber almadığını ve Ülker’in “şehirde olmadığını” düşündüğünü söyledi.

Yetkililer, başka bir Concept görevlisi olan Mustafa Emanet’ten çok daha farklı bir açıklama aldılar. Mahkeme belgelerine göre; Mustafa Emanet, yetkililere, charter operatörlerinin liderinin, içerden olan birinin bağlantısız bir müteahhitten daha fazla ücret alacak olmasına rağmen “onlarla yakın ilişkisi olan” şirketleri kullanmak istediğini söyledi.

Mustafa Emanet, müfettişlere, Türkçe şirket içi atılmış bir mail teslim etti. Müfettişlere göre, bu mailin içinde geçen konuşmalar, Concept’in, kurdukları firmalar için E-Rate kontratlarında hile yapmalarının kendilerine nasıl bir çıkar sağlayacağını açıklıyor.

Ohio’daki evinden yaptığı bir röportajda, Emanet, Concept’in düzenli olarak vergi veren insanların parasını, charter zinciri yöneticilerinin de dahil olduğu, Gülen’in dünya çapındaki hareketine dahil olan müteahhitleri tutmak için kullandığını söyledi.

“Bu şekilde çalışıyorlar,” dedi Emanet. “Üzerinden para kazanmak için, kendi firmalarını açmak istiyorlar.”

Türkiye doğumlu olan Emanet, federallere, altı sene önce vatanını ziyaret ettiği zaman Concept’le bağlarını kopardığı için sıkıntı çektiğini söyledi.

Federaller, arama emri için yaptıkları başvuruda: “Emanet’in ABD’de hiçbir suç geçmişi yoktur. Ancak Emanet, 2009 yılının Eylül ayında, istifasının hemen ardından, eroin bulundurmaktan Türkiye’de tutuklanmıştır” dediler.

Yetkililer, Emanet’in, Türkiye’de ona karşı yapılan suçlamaların amacının “Concept Okullarıyla aralarındaki ideolojik farklara ve ilişkisine misilleme olduğunu” söylediğini ifade etti.

Emanet, daha suçlu bulunmadan İstanbul’da hapse atıldığını söyledi ve “Bana komplo kurdular” dedi.

Ayrıca, Emanet, hareketle yollarını ayırmadan önce, kendisinin ve diğer Concept öğretmenleriyle personelinin 2007 ya da 2008 yılında, Gülen’in Pensilvanya’daki yerini ziyaret ettiğini söyledi.

Kayıtlar gösteriyor ki; Chicago merkezli Niagara Vakfı (Gülen’i onursal başkanları olarak gösteren bir nonprofit grubu), son yıllarda, Madigan ve başka eyalet milletvekillerini Türkiye’de masrafları karşılanmış gezilere yolladı.

Madigan ve oğlu Andrew Madigan, Concept’in Rogers Parkı’ndaki Chicago Matematik ve Fen Akademisini de ziyaret etti ve 600 öğrencili okul için referans videoları çekti. Ayrıca, Andrew Madigan’ın işvereni olan Mesirow Sigorta Servisleri A.Ş., daha önce Chicago’daki Concept okullarıyla iş yaptı.

Gülen’e bağlı Concept ve diğer ABD charter operatörleri, bu bağlarını olduğundan daha az ve önemsiz gibi gösterdiler. Bununla birlikte, 2008’deki federal mahkeme raporlarında, Gülen’in avukatları, onun dünya çapındaki okul ağlarıyla övündü.

Zamanında, mahkemenin ABD’de daimi ikameti için verdiği reddi tersine çevirmek amacıyla başarıyla dava açan Gülen’in avukatlarınca yazılmış dava dosyasın göre ” Gülen Hareketinin Kurucusu ve Başkanı olan Sayın Gülen, dünya çapında, Avrupa’da, Orta Asya’da ve ABD’de bir yığın okulun kurulmasını sağladı”.

Bu ifade, New York merkezli Ortak Değerler Birliği (Alliance for Shared Values) direktörü Alp Aslandoğan’a göre, “Sayın Gülen ve avukatları arasındaki bir yanlış anlaşılmanın” sonucuydu. Ortak Değerler Birliği grubu, Niagara Vakfı da dahil olmak üzere, Gülen’e bağlı işletmelerin şemsiye kuruşudur.

Aslandoğan, Gülen’in okullar için sadece “ilham verici bir rolü” olduğunu, ama içlerinde doğrudan yer almadığını belirtti ve Gülen’in etik olmayan herhangi bir davranışı tasvip etmeyeceğini ekledi.

Birkaç sene önce, Gülen’in arası Türk lider Recep Tayyip Erdoğan’la açıldığında, Türkiye, Washington’a, hükümeti devirmek amacıyla kendisinin ve takipçilerinin komplo kurması suçlarıyla yargılanmak için Gülen’i geri göndermelerini istemişti. İstanbul’da bir mahkeme Gülen’i “silahlı terör örgütüne” liderlik yapma ile suçlayarak, adına tutuklama emri çıkardı.

Türkiye’deki suçlamalar “gülünç” ve siyasi nedenlidir, dedi Aslandoğan.

Bir zamanlar, o bölgenin kayıtlarında yazdığına göre, Aslandoğan, Chicago bölgesinde yaşamış ve Mount Prospect’te bir Türk kültür merkezi inşa etme çabalarının başını çekiyormuş. Kayıtlar gösteriyor ki; Aslandoğan bu çabalarda, şimdi Concept’in başkan yardımcısı olan Salim Uçan ile Galip Kuyuk ve Ergün “Eric” Koyuncu isimli iki iş adamından yardım almış.

FBI, Koyuncu ve Kuyuk’un banliyödeki evleri ve iş yerlerini aradı. Koyuncu yorum yapmayı reddetti, Kuyuk’a ise ulaşılamadı.

Concept’in Chicago Kampüsleri

Bağış dolandırıcılığı şüphelerinden federal soruşturma altında bulunan Des Plaines merkezli Concept Okulları Chicago’da dört tane vergi ile finanse edilen charter okulu işletiyorlar:

· Chicago Matematik ve Fen Akademisi, 7212 N. Clark.

· Horizon Fen Akademisi Belmont Charter Okulu, 5035 W. North.

· Horizon Fen Akademisi McKinley Park Charter Okulu, 2245 W. Pershing.

· Horizon Fen Akademisi- Güneybatı Chicago, 5401 S. Western