Kaliforniya Eyaleti Gülen Bağlantılı Magnolia Sözleşmeli Okulları’nı Soruşturmak Üzere Göreve Çağrıldı

LOS ANGELES, 17 Şubat 2016 – Kaliforniya Eğitim Dairesi’ni, şu anda Kaliforniya’da 11 aktif sözleşmeli (charter) okul işletmekte olan “Magnolia Public Schools” sözleşmeli okul ağının mali uygulamaları hakkında tam bir soruşturma yapmak üzere göreve davet eden Kaliforniya Tektip Şikayet Usulleri’ne (UCP) uygun resmi bir şikayet yapıldı.

İlgili Kaliforniya vergi mükellefleri Dr. José Moreno ve Tina Andres ile birlikte hukuk bürosu Amsterdam & Partners LLP tarafından yapılan UCP Şikayeti; Kaliforniya Eyalet Denetçisi tarafından yapılan bir 2015 yılı denetiminde yaygın muhasebe usulsüzlükleri saptandığını ve Magnolia’nın mali pratikleri hakkında çok sayıda başka önemli soru ortaya çıktığını söylüyor. Bunlardan öne çıkan bir tanesi Magnolia’nın, Saylorsburg, Pennsylvania’da yaşayan münzevi bir din adamı olan Fethullah Gülen’in başını çektiği küresel sözleşmeli okullar ve ticaret örgütlenmesi ile bağlantısı.

Amsterdam & Partners LLP’nin kurucu ortağı Robert Amsterdam, “Devlet Denetçisi, Magnolia okullarından aldığı bir örneklemde mali işlemlerin afallatıcı bir %69’unun usule uygunluğunu doğrulayamadı ama Magnolia’nın bağlantılı tedarikçilere verdiği dev ihaleler olduğunu saptadı ve Magnolia’nın vergi mükelleflerinin ödediği paralardan yüzbinlerce doları Türkiye’den öğretmen ithal etmek için göçmenlik avukatlarına ödediğini açığa çıkardı,” dedi. “Her ne kadar Magnolia’nın CEO ve Müdürü Caprice Young, Magnolia ve Gülen Örgütü arasında bir bağlantı olmadığında ısrar etse de, biz Magnolia’nın Irvine’deki Pacifica Enstitüsü ile olan mali bağlarını ve de Magnolia ve bilinen diğer Gülen Örgütü sözleşmeli okullarının işletme profilleri arasındaki benzerlikleri Kaliforniya yetkililerinin dikkatine sunuyoruz.”

Bireysel Müştekilerden Tina Andres, “Magnolia’nın kamu kaynaklarını kötüye kullanımı kabul edilebilir değil. Bölgemizde çok sayıda yetenekli ve yüksek vasıflı öğretmenler iş ararken, vergilerimizle ödediğimiz paraları Türk öğretmenleri işe almak için vize masraflarına ödüyorlar.”

Magnolia her birine 48 milyondan fazla değer biçilen birçok yeni sözleşmeli okul başvurusu yapmıştır. UCP Şikayeti; Kaliforniya Eyalet Denetçisinin, yalnızca Magnolia’nın işlemleri ve tedarik anlaşmalarından seçilen bir örneklemden elde ettiği olumsuz bulguların hacminin, Magnolia sözleşmeli okul ağı ile ilgili kapsamlı bir soruşturmaya yol açmış olması gerektiğini ve Kaliforniya Eyaleti’nin Kaliforniyalı vergi mükelleflerinin güvenini sağlamak için soruşturmayı daha ileri götürme görevi olduğunu ileri sürmektedir.
UCP Şikayeti Kaliforniya Eğitim Dairesi’ne sunulmuş olup, aynı zamanda meseleyle ilgili çeşitli paydaşlara da iletilmiştir.

UCP Şikayeti, destekleyenlerin Kaliforniya Eğitim Dairesi’ni talep edilen soruşturmayı başlatması için göreve çağıran bir dilekçeyi de bulacakları şu adresten görüntülenebilir: https://magnoliacomplaint.com.

Doçent Dr. José Moreno, Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Long Beach, Meksika ve Latin Kökenliler Çalışmaları Bölüm Başkanı ve Anaheim Kenti Okul Bölgesi Eğitim Kurulu’nun eski başkanlarındandır; Manoglia’nın genişlemeyi hedeflediği Anaheim’daki devlet okullarında okumakta olan dört çocuğu vardır. Tina Andres, bir Magnolia okulunun bulunduğu Santa Ana Birleşik Okul Bölgesi’nde emektar bir devlet okulu öğretmenidir. Devlet okuluna giden iki çocuğu vardır, bunlardan biri bir sözleşmeli okuldur.

Londra ve Washington DC,’de büroları bulunan uluslararası hukuk firması Amsterdam & Partners LLP, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir ve Gülen Örgütü’nün iddia edilen yasadışı faaliyetleri hakkında küresel bir soruşturma yürütmektedir. Amsterdam & Partners LLP hakkında daha fazla bilgi için: www.amsterdamandpartners.com.